fbpx

Endodoncja

endodoncja kalisz
leczenie kanałowe kalisz
leczenie kanalowe endodoncja

Chcemy, aby nas pacjenci byli świadomi zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych przez nasz zespół specjalistów. Dlatego też służymy pomocą i wyjaśniamy na czym polega leczenie endodontyczne. Endodoncja jest jedną z gałęzi stomatologii, która dotyka leczenia kanałowego zębów.

Na czym polega endodoncja?

Leczenie kanałowe zębów ma na celu zredukowanie i zminimalizowanie chorób miazgi znajdującej się w kanałach zębowych i komorze zęba. Proces opiera się na leczeniu mechanicznym i chemicznych kanałów korzeniowych. W następnej kolejności stomatolog wypełnia kanały i zabezpiecza je przed ingerencja czynników zewnętrznych. W wyniku leczenia endodotycznego konieczna jest odbudowa zęba w postaci wypełnienia. Leczenie kanałowe ingeruje w budowę zęba dlatego też, wymagana jest na przykład korona prodentyczna.

Kiedy jest konieczne leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne konieczne jest np. wtedy, kiedy proces zapalny obejmuje miazgę zęba. W tym przypadku stosuje się leczenie kanałowe, które umożliwia spełnianie przez naturalny ząb wszelkich funkcji, mimo usunięcia żywej tkanki. Ząb pozostaje martwy, ale nadal spełnia swoje podstawowe zadania.

W jaki sposób uniknąć leczenia kanałowego?

Pamiętaj o codziennej higienie jamy ustnej i regularnej profilaktyce. Nie zaniedbuj wizyt u stomatologa, ponieważ nagromadzona próchnica prowadzi do pogarszania kondycji zębów, a w konsekwencji do leczenia kanałowego.

Kiedy stomatolog zaleca leczenie kanałowe zęba?

Do zakażenia miazgi zęba dochodzi często wskutek nieleczonej próchnicy. Jeśli podejmiemy leczenie odpowiednio wcześnie, bakterie będą niszczyć jedynie twardą zewnętrzną część zęba (szkliwo i zębinę), dzięki czemu nie dotrą do miazgi. Kiedy jednak do takiej sytuacji dojdzie, bakterie zaczną rozmnażać się w tej wrażliwej części zęba, co spowoduje stan zapalny. Może być on również wywołany inną przyczyną – parodontozą, czyli zaawansowaną chorobą przyzębia – nawet kiedy sam ząb jest zdrowy, pozbawiony ubytków.

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

Czasami przeprowadzenie leczenia kanałowego jest konieczne z wielu powodów. W przypadku gdy bakterie przedostaną się do miazgi zębowej, u wielu pacjentów pojawi się samoistny ból. Może być on wywołany przez nagryzanie lub opukiwanie. Czasem ząb zmienia kolor na ciemniejszy, a niekiedy nie odczuwamy żadnych dolegliwości związanych z przedostaniem się bakterii do miazgi zęba. W diagnozie pomaga wtedy zdjęcie rentgenowskie.

Niepodjęcie leczenia może skutkować powstaniem procesów zapalnych tkanek otaczających ząb, w następstwie czego możliwy będzie rozwój choroby odogniskowej i pojawienie się stanów podgorączkowych. Kiedy stan ten ulegnie zaostrzeniu, u pacjenta pojawi się silny dokuczliwy ból i obrzęk. W tym przypadku rozwiązaniem jest leczenie kanałowe, które umożliwia zachowanie zęba, lub jego ekstrakcja. Ząb pozbawiony w wyniku leczenia unerwionej miazgi zębowej będzie co prawda martwy, ale zachowa swoje funkcje jeszcze na długi czas.

Zabieg endodoncji w klinice Hollywood Smile

Klinika Hollywood Smile Turek i Hollywood Smile Kalisz zajmuje się profesjonalną endodoncją. Umów się na wizytę kontrolną, aby lekarz stomatolog mógł zaplanować leczenie kanałowe. Nie odkładaj tej decyzji! Świadczymy usługi na możliwie najwyższym poziomie, by leczenie przebiegało bez komplikacji. Dbamy o to, aby każdy pacjent czuł się w naszej klinice swobodnie. Wiemy, że leczenie kanałowe nie należy do przyjemnych, ale staramy się minimalizować stres i uczucie bólu. Łączymy wieloletnie doświadczenie specjalistów, nowe technologie i życzliwe podejście do pacjenta. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i wygodę podczas zabiegu. Zapraszamy do kontaktu!

Wszystkie nasze usługi stomatologiczne

[an error occurred while processing this directive]