fbpx

Zdjęcia pantomograficzne

Stomatologia zachowawcza Kalisz
dobry periodontolog Kalisz - HSkalisz

Zdjęcia pantomograficzne to panoramiczne zdjęcia RTG zębów, zatok szczękowych, kości szczęki i żuchwy. W jakim celu wykonuje się zdjęcia pantomograficzne? Aby ocenić stan i kondycję zębów oraz przyzębia pacjenta. Wykonanie zdjęcia jest potrzebne w sytuacji gdy, pacjent zostaje poddany długiemu leczeniu ortodontycznemu lub protetycznemu. Zdarza się, że podczas badania stomatolog zauważył na zdjęciu zmiany chorobowe, które nie dawały objawów. Najczęściej takimi zmianami są pozostawione korzenie po nieprawidłowym usunięciu zęba, torbiele,a niekiedy guzki nowotworowe. Zdjęcie prezentuje zęby górne i dolne, otaczające je tkanki oraz zęby zatrzymane w kości.

Na czym polega badanie pantomograficzne?

To badanie, które polega na prześwietleniu zębów, kości szczęki, zatok, żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych. Zdjęcie umożliwia lekarzowi ocenę przyzębia i nieprawidłowości w budowie zębów. Zdjęcia pantomograficzne najczęściej wykonuje się w celu weryfikacji zębów zatrzymanych, czyli ósemek. Ponadto zdjęcie prezentuje mineralizację zębów oraz proces ich wyrzynania.

Kiedy należy wykonać zdjęcie pantomograficzne?

Stomatolodzy zalecają wykonanie zdjęcia w sytuacji gdy, mamy do czynienia z urazami szczęki, głęboką próchnicą zębów oraz chorobami przyzębia. Usunięcie ósemek jest także poprzedzone realizacją zdjęcia RTG. Pacjenci, którzy planują długie leczenie ortodontyczne również otrzymują zalecenie od lekarza prowadzącego do wykonania zdjęcia. Badanie jest niezbędne podczas leczenia protetycznego. Jeżeli pacjent planuje założenie implantów zębów – zdjęcie prezentuje ilość kości i miejsce docelowe dla implantu.

Przed badaniem stomatolog prosi pacjenta o ściągniecie biżuterii oraz innych metalowych elementów znajdujących się w okolicy twarzy i głowy. Należy zdjąć kolczyki, naszyjniki, a nawet protezy zębowe. Pacjent otrzymuje kamizelkę, która chroni ciało przed promieniowaniem rentgenowskim. Głowa pacjenta zostaje umieszczona nieruchomo przy aparaturze. Warto wiedzieć, że obraz zdjęcia zostaje powiększony o około 15%. Badanie jest bezbolesne i trwa kilkanaście sekund.

Jak często powinno się wykonywać zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne oraz inne badania radiologiczne powinniśmy ograniczać do szczególnych przypadków, ze względu na promieniowanie RTG. Należy jednak pamiętać, że do wykonania badania wykorzystuje się bezpieczne dawki promieniowania.

Przeciwwskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego

Najważniejszym przeciwwskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego jest ciąża. Jeżeli pacjentka jest w ciąży niezwłocznie powinna poinformować lekarza. Promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne na płód. Może powodować uszkodzenia.

W klinice Hollywood Smile wykonujemy zdjęcia pantomograficzne

Wszystkich pacjentów szukających możliwości wykonania zdjęcia pantomograficznego w Turku, w Kaliszu oraz okolicach zapraszamy do naszej kliniki Hollywood Smile. Panoramę, czyli zdjęcie pantomograficzne zaleca się wykonać przed rozpoczęciem procesu leczenia.

Wszystkie nasze usługi stomatologiczne

[an error occurred while processing this directive]